بهبود حمل و نقل ازبکستان به وسیله تاسیس یک شرکت لجستیک مشترک با آذربایجان

آغازین: تاسیس شرکت لجستیکی جدید

در راستای بهبود حمل و نقل ازبکستان و تقویت همکاری های راهبردی با کشور همسایه‌ی خود، آذربایجان، اقدامات جدی به عمل آمده است. به تازگی، شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، به همراه هیئت‌های رسمی از دو کشور با هدف بحث درباره ساخت انبار و مرکز لجستیکی در بنادر باکو و کشورهای ثالث دیدار کردند.

این شرکت جدید برای تسهیل خدمات ارسال بار به آذربایجان و ارسال بار به ازبکستان بسیار مهم است.

اهمیت تاسیس شرکت لجستیک مشترک

این گفت‌وگوها به تاسیس یک شرکت لجستیک مشترک توسط دو کشور پیش‌نیاز شد. این اقدام نه تنها به تقویت روابط راهبردی ازبکستان و آذربایجان کمک می‌کند بلکه همچنین امکان توسعه همکاری‌های گسترده در زمینه‌های مختلف ایجاد می‌کند.

تاکید بر اهمیت حمل و نقل و ترانزیت

رهبران دو کشور در این دیدار بر اهمیت استراتژیک توسعه همکاری در زمینه حمل و نقل و ترانزیت تأکید کردند. در سال‌های اخیر، حجم محموله‌های ازبکستانی که از طریق بندر باکو حمل می‌شوند، تقریباً دو برابر افزایش یافته است. ازبکستان نیز نیاز دارد حمل و نقل کالاها را از طریق شبکه حمل و نقل مدرن جمهوری آذربایجان افزایش دهد.

علاوه بر ترانزیت کالا ، حمل هوایی به آذربایجان و فریت بار مسافری آذربایجان نیز در دستور کار است .

تدوین نقشه راه مشترک

به عنوان نتیجه‌ای از این دیدار، سران دو کشور دستور دادند تا نقشه راه مشترکی را تدوین کنند و سازوکارهای اجرایی برای انجام مؤثر توافقات حاصل شده را به اجرا درآورند.

پیشینه‌ی تاسیس شرکت مشترک

قبلاً، قزاقستان و جمهوری آذربایجان نیز به توافق رسیده بودند که یک شرکت مشترک برای فعالیت در مسیر کریدور ترانس خزر تأسیس کنند. این کریدور از طریق راه آهن چین از آکتائو به باکو می‌رسد و با عبور از قلمرو جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه به اروپا می‌رسد. این اقدامات به منظور تسهیل حمل و نقل بین کشورها و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای صورت گرفته است.

با تشکر ، آریا کارگو

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا