ترانزیت مستقیم بار از مسیر ترکمنستان: بهترین گزینه برای حمل و نقل بین المللی


معضلات حمل و نقل بین المللی: تحلیل هزینه‌ها و چالش‌ها

مشهد، خراسان رضوی – ایرنا: حمل و نقل بین المللی همیشه یکی از مسائل پیچیده اقتصادی بوده است. یکی از روش‌های متداول برای انتقال کالاها، ترانزیت از مرزهای کشورهاست. اما یکی از مسائلی که همیشه مورد بحرانی قرار گرفته است، هزینه‌های پرهزینه در این مسیرهاست.

ابراهیم عطایی، عضو هیات مدیره انجمن شرکتهای حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی، در گفتگو با ایرنا اظهار داشت که ترانزیت بار از مرزهای شمالی این استان به صورت یکپارچه از خاک ترکمنستان به دیگر کشورهای آسیای مرکزی، در مقایسه با سایر روش‌های حمل و نقل، هزینه‌بر است.

وی افزود: هزینه ترانزیت کالا از بندرعباس و از طریق مرزهای سرخس و لطف آباد خراسان رضوی با ترکمنستان به مقصد ازبکستان در حال حاضر بین چهار هزار و ۲۰۰ تا چهار هزار و ۵۰۰ دلار است.

مقایسه هزینه‌ها: ترانزیت مرزی در مقابل ترانزیت مستقیم

هزینه‌های حمل از بندرعباس تا تاشکند: ۵۷۰ دلار هزینه‌های ترانزیت مرزی از سرخس تا تاشکند: ۷۰۰ دلار

این اطلاعات نشان می‌دهند که ترانزیت مستقیم کالا از بندرعباس تا تاشکند حداقل دو هزار دلار گران‌تر از ترانزیت مرزی از سرخس است. در حال حاضر، رانندگان ایرانی از عبور از خاک ترکمنستان بی‌نیازند. این مسئله موجب شده است که ترانزیت مستقیم و ترانزیت مرزی با ناوگان ترکمن به عنوان دو روش اصلی حمل و نقل مورد ترجیح بازرگانان قرار گیرد.

چالش‌ها و پیشنهادات برای رفع آن‌ها

آقای عطایی توضیح داد: محدودیت‌های مرزی موجب می‌شود که کالاهای آسیای مرکزی به مشکلاتی در حمل و نقل از مسیر ایران برخورد کنند. در حال حاضر، تاجران و فورواردرها باید به شیوه‌های مختلف حمل و نقل، از جمله حمل مستقیم یا ترانزیت، کالای خود را جابجا کنند. این محدودیت‌ها ممکن است باعث شود که کسب و کارها به دنبال راه‌حل‌های دیگری برای حمل و نقل بین المللی باشند.

وی افزود: در حال حاضر ناوگان‌های ترانزیتی ترکیه کالاهای خود را از خاک جمهوری آذربایجان به بندر ترکمن منتقل می‌کنند و ناوگان‌های ترکمنستانی بار را تا کشور مقصد حمل می‌کنند. این ممکن است باعث جایگزینی مسیرهای حمل و نقل با مسیرهای دریایی شود.

از سوی دیگر، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به تازگی “حمل مستقیم و یکپارچه کالا” با ناوگان ایرانی از خاک ترکمنستان را به عنوان شیوه‌ای دارای اولویت برای ترانزیت کالا توصیه کرده است. این تصمیم برای بهبود فرآیند حمل و نقل بین المللی و کاهش هزینه‌ها اتخاذ شده است.

با توجه به افزایش ظرفیت پذیرش ناوگان و رفع محدودیت‌های مرزی، تردد کالای ترانزیتی از مرزهای کشور در حال افزایش است. این افزایش نشان از تلاش‌های صنعت حمل و نقل برای پیشرفت در این عرصه دارد.

در نهایت، ترانزیت مستقیم از مسیر ترکمنستان به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای حمل و نقل بین المللی در نظر گرفته می‌شود. این راه حل می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا هزینه‌های حمل و نقل را کاهش داده و راه‌هایی را برای بهبود فرآیند ارائه دهند.

با احترام ، حمل و نقل بین المللی آریا کارگو

خدمات آریا کارگو :

ارسال بار به روسیه ، ارسال بار به ارمنستان ، ارسال بار به گرجستان

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا