پیشروی ترکیه در پروژه جاده توسعه: تاثیرات جهانی و اقتصادی

جاده توسعه: پروژه بزرگی با توجه به ژئوپلیتیک

ترکیه پروژه جاده توسعه را پیگیری می‌کند که ابتدا از استان بصره در جنوب عراق شروع شده و به سمت شمال این کشور و سپس ترکیه ادامه دارد. این پروژه زیرساخت‌های حمل و نقل بین‌المللی را تقویت کرده و آسیا را به اروپا متصل می‌کند.

تعامل منطقه‌ای و جهانی

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه، اعلام کرد که کشورهای عراق، امارات، ترکیه و قطر در خصوص این پروژه مذاکرات فشرده‌ای را در دستور کار دارند. تغییرات ژئوپلیتیکی اخیر شامل وقوع جنگ روسیه و اوکراین، تأثیرات جهانی کرونا و رقابت‌های بین‌المللی، اهمیت بیشتری به مسیرهای تجاری جدید داده است.

ارسال بار به ترکیه از طریق جاده توسعه تسریع خواهد شد.

ژئواستراتژی و تأثیرات اقتصادی

هاکان فیدان بیان کرد که این مسیر تجاری نه تنها اهمیت اقتصادی دارد، بلکه ژئواستراتژیک هم می‌باشد. او به توجه به توافق‌نامه ای که در اجلاس سران گروه 20 بین هند، خاورمیانه و اروپا به نام “پروژه گذرگاه اقتصادی” منعقد شده است، اشاره نمود. وی اظهار داشت که درباره اهداف و اقتصادی بودن این پروژه تردیدهایی وجود دارد که به نگرانی‌های ژئواستراتژیک مرتبط می‌شود.

مسیر تجاری استراتژیک ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه افزود که در دیدارهای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با رهبران شرکت‌کننده در اجلاس سران گروه 20 در دهلی نو، پروژه جاده توسعه به شدت به میزان تکمیل آن در آینده نزدیک پیگیری شده است.

علاوه بر حمل و نقل زمینی ، فریت بار مسافری ترکیه و حمل هوایی به ترکیه توسط آریا کارگو انجام میشود.

توافق‌نامه منطقه‌ای

هاکان فیدان تأکید کرد که ترکیه در مورد این پروژه اولیه با طرف عراقی توافق نموده است. این پروژه که آسیا را به اروپا وصل می‌کند و شامل مسیر زمینی و راه‌آهن به طول 1200 کیلومتر در خاک عراق است، به نظر می‌رسد تاثیرات اقتصادی و جهانی بزرگی داشته باشد.

در مجموع، پیگیری ترکیه از پروژه جاده توسعه نه تنها ابعاد اقتصادی بلکه تأثیرات ژئواستراتژیک بر منطقه و جهان را نیز به همراه دارد. این پروژه می‌تواند تعاملات منطقه‌ای و جهانی را بهبود بخشد و تبادلات اقتصادی و تجاری بین کشورها را تسهیل نماید.

از طریق جاده توسعه ، ارسال بار به عراق نیز سرعت بسیار بیشتری خواهد داشت.

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا