طراحی هواپیمای مسافربری ۷۲ نفره ایرانی: گامی مهم در صنعت هوافضا

معرفی طرح ساخت هواپیمای ۷۲ نفره

در یک اعلامیه پر از هیجان، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت اعلام کرد که طرح ساخت هواپیمای ۷۲ نفره مسافربری ایرانی به زودی در یک همایش تخصصی به جاماندهی می‌رسد. این اقدام نه تنها نمادی از توانمندی‌های فناورانه ایران است بلکه نشان‌دهنده تلاش‌های پیشرفته در زمینه فناوری هوافضا و صنعت هواپیمایی کشور است.

هدف از طرح

طرح ساخت هواپیمای ۷۲ نفره مسافربری به عنوان یکی از پروژه‌های کلان و مهم که تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، شرکت‌های فرودگاهی و هواپیمایی فعالیت می‌کنند، تعریف شده است. این پروژه با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و همچنین با همکاری‌های بین‌المللی، مورد اجرا قرار گرفته و در یک همایش تخصصی به عموم معرفی خواهد شد.

تاریخچه طراحی

شروع طراحی این هواپیمای مسافربری به سال ۱۳۹۳ بازمی‌گردد. این پروژه، از دولت های گذشته نیز مورد حمایت قرار گرفته و به عنوان یکی از اساسنامه‌های توسعه هوافضای کشور معرفی شده است. در دولت های نهم و دهم، ۲۴ طرح کلان مشخص شد که از جمله آنها، طراحی مفهومی هواپیمای جت ۱۶۴ نفره بود. اما مهندسان و دانشمندان ایرانی، با ارائه مدارک و تحقیقات صورت گرفته، نشان دادند که ساخت یک هواپیمای جت مسافربری ۷۲ نفره ممکن و ضروری است.

ویژگی‌های فنی

این هواپیما با وزن عملیاتی ۱۷.۳ تن، حداکثر تعداد مسافر ۷۲ نفر یا ۷ تن بار را قادر به حمل می‌باشد. وزن برخاست هواپیما ۲۸.۲ تن و وزن سوخت (ظرفیت باک هواپیما) ۶.۳۳ تن می‌باشد. این هواپیما قادر به پرواز در فواصل ۸۵۰۰ کیلومتری است و این امکان را فراهم می‌کند که به عنوان یک هواپیمای مسافربری کوتاه‌مدت در مسافت‌های کوتاه و میان‌مدت عمل نماید.

پیشرفت های آینده

با پیشرفت‌های این طرح و بهره‌مندی از توانمندی‌های داخلی، امیدواریم که صنعت هوافضا و هواپیمایی ایران به یکی از قطب‌های قدرتمند در این حوزه تبدیل شود. این پروژه نه تنها نمادی از استقلال فناورانه کشور است بلکه درآینده‌ای نزدیک، به اشتغالزایی و رشد اقتصادی نیز کمک خواهد کرد. به امید دیدار با یک ایران پیشرفته و خودکفای در زمینه صنعت هوافضا و هواپیمایی.

با احترام ، حمل و نقل بین المللی آریا کارگو

خدمات آریا کارگو : ارسال بار به آمستردام ، ارسال بار به استکهلم ، ارسال بار به برلین

0/5 (0 دیدگاه)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا